Ustawa z 1 lipca bieżącego roku wprowadza korzystne zmiany dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Co ona oznacza dla naszych klientów?

Pierwszego lipca weszła w życie ustawa wprowadzająca uprawnienia dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Zmiany ujęte w ustawie skierowane do tych osób to:

  • zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych
  • korzystanie poza kolejnością z opieki zdrowotnej
  • pierwszeństwo w aptece
  • specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne bez skierowania
  • zniesienie limitów finansowych świadczeń medycznych ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji leczniczej
(źródło: ustawa z dnia 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; Dz. U. poz. 932)

Co konkretnie przysługuje naszym klientom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i na jakich zasadach?

Otóż każdej osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym przysługuje prawo do wyrobów medycznych, zlecanych przez osoby uprawnione, do założonego limitu finansowania ze środków publicznych, wg wskazań medycznych, ale BEZ UWZGLĘDNIANIA OKRESÓW UŻYTKOWANIA.

 

Zatem tłumacząc dla jaśniejszego zrozumienia zmian.
Pan ‘Jan Nowak’ posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym potrzebuje zaopatrzenia w wyroby medyczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tj. Orteza, Wózek inwalidzki, Pionizator/Urządzenie multifunkcyjne, Poduszka/Materac przeciwodleżynowy itp. Udaje się zatem do lekarza uprawnionego do wydania takiego zlecenia (Z reguły lekarz specjalizacji, w pewnych wyjątkach wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego) i jeśli pan doktor stwierdzi, że są ku temu wskazania medyczne, wydaje zlecenie na zaopatrzenie. Finansowane jest ono ze środków publicznych wg starych założeń, ale co bardzo ważne i cenne dla naszych klientów a w tym dla przedstawionego pana Nowaka, jest ono wydawane bez wyznaczonego terminu użytkowania. Zatem jeśli zajdzie uzasadniona medycznymi względami potrzeba, osoba może się starać powtórnie o refundowany sprzęt, bez zachowania okresu karencji. To bardzo dobra wiadomość w szczególności dla osób, których stan zdrowia zmienia się dość szybko, np. osób z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym czy z chorobami spichrzeniowymi, w których często stan pacjenta pogarsza się znacznie szybciej niż mijają terminy użytkowania, które wcześniej obowiązywały.

W założeniu nowe przepisy mają ułatwić dostęp do zaopatrzenia ortopedycznego oraz środków pomocniczych. Mamy szczerą nadzieję, że tak właśnie będzie. Postaramy się dołożyć wszelkich starań by każdy niepełnosprawny w stopniu znacznym klient dowiedział się o szczególnych uprawnieniach ustawy. Realizacja tych uprawnień możliwa jest oczywiście w każdej firmie, która zawarła umowę z NFZ. Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Obiecujemy pełne zaangażowanie i indywidualne podejście do każdej sprawy!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat realizacji ustawy o szczególnych
rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w
zakresie pozostałych uprawnień, prosimy o skontaktowanie się z lubelskim
Oddziałem NFZ lub oddziałem z Twojego województwa.

LUBELSKI ODDZIAŁ NFZ: 661 881 054